Mniszek lekarski

Mniszek lekarski 

Mniszek lekarski jest rośliną występującą powszechnie w klimacie umiarkowanym Europy, Azji i obu Ameryk. W Polsce występuje na trawnikach, poboczach dróg, łąkach, nieużytkach itp. Mniszek lekarski to jedna z bardziej pospolitych, a za razem najpożyteczniejszych roślin leczniczych. W starożytności był mało znany, jednak wspominali o nim Teofrast, Dioskorydes i Pliniusz. Cenionym lekiem stał się dopiero w XIII wieku. W Polsce zaczął być powszechnie stosowany od XVI wieku. Od tego czasu jego znaczenie w świecie ziołolecznictwa rosło. Obecnie jest uznawany za bardzo wartościowy surowiec zielarski.

  Jak podaje Danuta Tyszyńska-Kownacka i Teresa Starek  w książce pod tytułem ,,Zioła w Polskim domu”, Mniszek lekarski w Polsce w XVI wieku był stosowany między innymi na: gorączkę, choroby zakaźne, schorzenia żołądkowe i wątrobowe, zwłaszcza przy puchlinie i tzw. Malarii trzy dniowej. Ziele gotowane z soczewica było podawane na biegunkę i czerwonkę. Przy zatrzymaniu moczu korzeń warzono z winem lub octem. Uważano, że najlepsze właściwości ma ziele zbierane wraz z korzeniem w maju.

Mniszek lekarski

   Korzeń mniszka

Korzeń mniszka zawiera silne związki  seskwiterpenowe, triterpeny, inulinę, fitosterole, kwasy organiczne, garbniki, olejek eteryczny, sole mineralne m.in. Potasu. Liść mniszka oprócz związków triterpenowych zawiera flawonoidy, fenolokwasy, karotenoidy, sole mineralne potasu, magnezu i krzemu, witaminy C i B. Również w kwiatach znajdują się karotenoidy i związki flawonoidowe oraz niewielkie ilości olejku. W książce Mateusza Emanuela Sanderskiego pt. ,,Zioła- Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie” opisane jest też, że mniszek ma właściwości pobudzające produkcje żółci przez wątrobę, ułatwia trawienie, działa moczopędnie, odtruwająco i oczyszcza organizm z toksyn produkowanych podczas przemiany materii. Udowodniono również, ze mniszek działa rozkurczająco, zapobiega cukrzycy i obniża poziom cukru we krwi. Stosowany zewnętrznie działa regenerująco na skórę i przyspiesza gojenie się ran.

Działanie mniszka lekarskiego na nowotwory  

Udowodnione jest również zbawienne działanie mniszka lekarskiego na nowotwory. Działa on profilaktycznie, jednak pomaga tez w pozbywaniu się tych dolegliwości. Mniszek lekarski wykazuje w badaniach obiecujące efekty. U badanych, którzy spożywali napar z korzenia mniszka lekarskiego zmniejszyła się ilość komórek nowotworowych w nowotworach krwi, piesi, okrężnicy trzustki oraz skóry.

Kawa z korzeniem mniszka lekarskiego 

Coraz bardziej popularna staje się tez kawa z korzenia mniszka lekarskiego. Zachowuje ona podobne właściwości jak tradycyjna a przy tym napój jest niezwykle zdrowotny, ponieważ wspomaga odporność, pracę wątroby oraz detoksyfikację organizmu. Mniszek jest także składnikiem wielu mieszanek dla pacjentów onkologicznych, także takich, które mają wzmagać wytwarzanie białych krwinek, więc jest to coś, co rzeczywiście warto sobie przyrządzić. Wzrosła świadomość ludzi co do leczniczych właściwości tej rośliny, da się zauważyć powrót do tradycyjnych metod leczenia i doceniania rzeczy, które są z nami od zawsze. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że coraz więcej osób jest zafascynowanych właściwościami roślin nas otaczających i dostrzegania ich piękna, oraz niesamowitych właściwości.

Obyśmy zdrowi byli…  

Obserwując otaczającą nas rzeczywistość widzimy, że wszędzie jest chemia, w powietrzu, wodzie, jedzeniu, ubraniach, dosłownie wszędzie. Sprawia to, że ludzie którzy nigdy nie mieli alergii, nagle zaczynaja mieć uczulenia i objawy alergenne, czego przykładem jest moja mama. Pomijając już teorie spiskowe o depopulacji i celowym truciu ludzi, racjonalnie myśląc można zauważyć, że tyle nowotworów i innych dziwnych chorób nie było nigdy wcześniej. Jedyną metodą aby bronić się przed tymi okropnymi rzeczami jest powrót do korzeni, dosłownie i przenośni. Jedynie naturalne metody mogą zapobiegać i zwalczać ludzkie dolegliwości. Sami jesteśmy naturalni, wiec nie jest logiczne wspomaganie się chemią, bądźmy związani z naturą, dbajmy o nią i szanujmy, a ona da nam to co dla nas najlepsze.