Mniszek lekarski: mała roślina o wielkiej mocy

Mniszek lekarski to niepozorna roślina, którą zna chyba każdy. Dla jednych uciążliwy chwast, a dla innych prawdziwa skarbnica zdrowia. Dzisiaj pokrótce postaramy się przybliżyć sylwetkę tego małego bohatera. Przekonajcie się sami, jaka siła drzemie w tej roślinie.

Występowanie Mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) jest pospolitą rośliną, która występuje na terenie całej Polski. Jednak jest to gatunek kosmopolityczny, zatem jak na prawdziwego kosmopolitę przystało można go spotkać w różnych regionach świata, zarówno w innych częściach Europy, jak i w obu Amerykach oraz Azji. Świetnie czuje się w klimacie okołobiegunowym oraz suboceanicznym, a swoim zasięgiem występowania obejmuje tereny nizinne oraz niższe partie górskie. Porasta łąki, pobocza dróg. Upodobał sobie także trawniki, w tym te przydomowe, co niekoniecznie przypadło do gustu ich właścicielom, którzy traktują go jako zwykły chwast. A okazuje się, że roślina ma ukryty w sobie wielki leczniczy potencjał.

Skład chemiczny Mniszka lekarskiego

W Mniszku lekarskim odnajdziecie „alfabet zdrowia” za sprawą obecności witamin A, B, C, D i E. Tak jak w życiu słodycz przeplata się z goryczą, tak i w Mniszku obok siebie występują związki cukrowe, takie jak inulina czy pektyna oraz gorycze seskwiterpenowe i garbniki. Natura nie zapomniała także o kwasach – w Mniszku królują liczne fenolokwasy, w tym kawowy, cynamonowy, chlorogenowy i cykoriowy, a także kwas foliowy. Dodatkowo w składzie rośliny znajdują się również sole mineralne, w tym m.in.:

  • potasu,
  • wapnia,
  • żelaza,
  • cynku,
  • krzemu,
  • magnezu,
  • fosforu.

To nie wszystko co roślina ma do zaoferowania. Ponadto odnaleźć w niej można błonnik, cholinę, flawonoidy i aminokwasy.

Właściwości prozdrowotne Mniszka lekarskiego

Wymieniony powyżej skład chemiczny Mniszka lekarskiego odpowiada za jego nieocenione właściwości prozdrowotne. Dlatego w celu zachowania dobrej kondycji organizmu, warto dołączyć go do domowej apteczki. Lista dolegliwości, na które pomagają przetwory z Mniszka, w tym np. kawa z korzenia Mniszka, jest imponująca – od schorzeń dróg żółciowych, układu trawiennego, aż po choroby skóry.

Mniszek działa moczopędnie i ma działanie oczyszczające. Wykazuje również właściwości przeciwświądowe i przeciwzapalne, z tego powodu może być stosowany w leczeniu uszkodzeń skóry. Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili w 2015 roku badania, które wykazały, że wyciąg z Mniszka może chronić przed promieniowaniem słonecznym (UVB). Mniszek mobilizuje także wątrobę do produkcji żółci i pobudza wydzielanie soku żołądkowego, co przekłada się na lepsze trawienie. Zmniejsza również uczucie łaknienia, dlatego może ułatwiać odchudzanie. Warto podkreślić również jego działanie przeciwskurczowe oraz wykrztuśne, ułatwiające pozbycie się zalegającej wydzieliny przy zapaleniu oskrzeli. Pomaga także w regeneracji podrażnionych błon śluzowych dróg oddechowych.