Mniszek lekarski, a leczenie nowotworów

Mniszek lekarski znalazł się na celowniku badaczy z Uniwersytetu Windsor w Kanadzie. Naukowcy są wciąż na etapie testów, jednak uzyskany przez nich materiał badawczy pozwala stwierdzić, że roślina, a w szczególności jej korzeń, może wykazywać właściwości przeciwnowotworowe.

Nowa nadzieja dla pacjentów onkologicznych?

Według kanadyjskich naukowców, Mniszek lekarski może być skuteczną bronią w walce z nowotworami. Z przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że przyczynia się on do obumierania komórek rakowych. Co więcej, efekty jego działania można zaobserwować już po dwóch dniach – tyle czasu wystarczy, aby w komórkach rakowych rozpoczęły się reakcje chemiczne, które spowodują ich rozpad.

Warto również zaznaczyć, że Mniszek działa niemal z chirurgiczną precyzją w zwalczaniu komórek nowotworów. Co to oznacza? Otóż roślina atakuje wyłącznie chore komórki, a zdrowe zostawia w spokoju. Jest to cenne odkrycie, które może wywołać małą rewolucję w świecie medycyny. W związku z tym naukowcy zakładają, że w przyszłości preparaty z Mniszka będą mogły stanowić alternatywę dla bardziej inwazyjnej chemioterapii.

Chociaż cała roślina zawiera w sobie bogactwo witamin i minerałów, kanadyjscy badacze z Uniwersytetu Windsor twierdzą, że to korzeń Mniszka lekarskiego jest najcenniejszą jej częścią i to tam kryje się najwięcej dobra. Jeśli chcecie poznać skład chemiczny tej rośliny oraz dowiedzieć się, jakie inne właściwości wykazuje, zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym artykułem.

Jak to się zaczęło?

Korzystne działanie Mniszka lekarskiego na różne schorzenia znane jest od stuleci. Jednak badania nad jego potencjalnymi właściwościami przeciwnowotworowymi rozpoczęły się, gdy jeden z kanadyjskich onkologów zaobserwował poprawę stanu pacjentów, którzy regularnie pili napar z korzenia Mniszka lekarskiego. Teraz eksperci sprawdzają, które substancje czynne zawarte w roślinie mogą sprawdzić się podczas terapii nowotworowych. Grupa badawcza składa się z 30 pacjentów cierpiących na nowotwory, takie jak chłoniaki czy białaczka, których organizmy nie reagują na konwencjonalne terapie onkologiczne. Na potrzeby eksperymentu pacjenci mają przyjąć 6000 dawek herbaty z korzenia Mniszka. Już teraz naukowcy zauważyli, że najlepsze efekty przynosiło stosowanie małych dawek przez dłuższy okres.

Jeśli Wy również chcecie przygotować wyjątkowy napar o pozytywnych właściwościach zdrowotnych, który przy okazji zapewni ciekawe doznania smakowe, spróbujcie naszych bezkofeinowych kaw mielonych z korzenia Mniszka.