Historia Mniszka

Zastosowanie Mniszka lekarskiego w starożytności i średniowieczu

Medyczne zastosowanie Mniszka lekarskiego ma długą historię. Obecność tego zioła na wielu kontynentach sprawiła, że liczne kultury korzystały z jego dobrodziejstw. Jego wartość znali arabscy i chińscy medycy, a także rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Jeśli chodzi o europejski krąg kulturowy i czasy antyczne, za sprawą Dioskorydesa, Pliniusza i Teofrasta, zachowały się skromne wzmianki o tej roślinie. Przez większą część okresu średniowiecza kroniki milczały na temat Mniszka. Dopiero przełom X-XI wieku przyniósł pierwsze pisemne opracowania na temat leczniczych właściwości tego niepozornego zioła. Natomiast już dwa wieki później został on doceniony jako lek na różne schorzenia.

Mniszek lekarski w czasach nowożytnych

Czasy nowożytne przyniosły przełom – to okres rozkwitu wielu dziedzin nauki, w tym także medycyny. Zastosowanie naparów z mniszka do leczenia konkretnych, powszechnych dolegliwości, takich jak np. biegunka, choroby pęcherza czy wątroby, zostało opisane dokładniej przez XVI-wiecznego lekarza i botanika pochodzącego z Niemiec. W tym samym czasie Mniszek lekarski zaczął być stosowany na większą skalę w Polsce m.in. do zwalczania chorób zakaźnych czy leczenia schorzeń układu pokarmowego.

Mniszek lekarski dziś

Obecnie Mniszek lekarski jest wykorzystywany zarówno w branży medycznej, jak i kosmetycznej oraz spożywczej. Na całym świecie ekstrakty z mniszka lekarskiego wchodzą w skład preparatów o działaniu przeciwzapalnym, moczopędnym czy odchudzającym. Roślina działa również korzystnie od zewnątrz, dlatego można znaleźć ją w składzie kosmetyków odmładzających lub przeznaczonych do skóry wrażliwej i problematycznej. Ponieważ wszystkie części Mniszka nadają się do spożycia, roślina ma także kulinarne zastosowanie.